Vaid vähesed toidud tekitavad Itaalia tunnet ja autentseid maitseid nii palju kui kodune lasanje. Seda kihilist meistriteost ei saa eksitada millegi muu kui hubase, ahjus küpsetatud itaalia köögi tipptasemel roogadega. Sellest juhendist leiad parima klassikalise lasanje retsepti, mis on täis rikkalikku lihakastet, kreemjas béchameli, täiuslikult küpsetatud makaronilehti ja sulavat juustu. See samm-sammult koostatud retsept aitab teil valmistada traditsioonilist lasanjet hõlpsasti – lisaks rohkelt ekspertide nõuandeid, maitsvaid variante, nõuandeid säilitamiseks ja abi probleemide lahendamiseks, et iga viil näeks välja ja maitseks uskumatult.
Miks see retsept
See klassikaline lasanje retsept on inspireeritud otse Itaalia köögist, kus valitsevad perekond, sõbrad ja helded taldrikud. Selles traditsioonide ja maitsega lasanjas on ühendatud sügavalt soolane ragu, sametine béchamel ja Itaalia juustukihid – kõik, mida kokad ihkavad, kui nad tahavad, et rahvarohke mugavustoit oleks tehtud õigesti. See sobib ideaalselt pühapäevakogunemisteks, pühapäevasteks õhtusöökideks või söögi valmistamiseks, mis pakub mõnusat söögijääke. Iga suutäis pakub rõõmsat kontrasti õrnade makaronide, tugeva lihakastme ja kuldse, mullitava juustu vahel – just nii, nagu Itaalia vanaemad seda ette nägid.
- Autentsed, traditsioonilised Itaalia maitsed
- Rohked, mitmekihilised portsjonid näljastele peredele
- Ettevalmistatav ja sügavkülmikusse sobiv
- Lihtsalt kohandatav taimetoitlaste, gluteenivaba või kaasaegse dieedi jaoks.
Vajalikud koostisosad
Klassikalise, autentse itaalia lasanje valmistamiseks kodus koguge need olulised koostisosad:
- 500 g lasanjepasta lehed (värske või kuiv, näiteks Garofalo Lasagna Riccia Pasta või Rummo Lasagne munaga)
- 2 spl ekstra neitsioliiviõli (nt Gustus Organic Extra Virgin Olive Oil või Alce Nero Olio Extra Vergine di Oliva)
- 1 suur sibul, peeneks hakitud
- 2 keskmise suurusega porgandit, peeneks hakitud
- 2 varre sellerit, peeneks hakitud
- 3 küüslauguküünt, hakitud
- 500 g veiselihahakkliha
- 250 g sealiha- või Itaalia vorsti (ilma soolikata)
- 2 spl tomatipasta
- 700 ml passata, tomatipüree või purustatud tomatid (proovige Alce Nero tomatipüreed või Garofalo tomatikastet).
- 1 tl itaalia ürte või segatud pune
- Peotäis värsket basiilikut, hakitud
- Sool ja värskelt jahvatatud must pipar
- Väike näputäis tšillihelbeid (valikuline)
- Béchamel-kaste:
- 60 g soolata võid
- 70 g 00 nisujahu või universaaljahu
- 800 ml täispiima
- 1/2 tl muskaatpähklit, värskelt riivitud
- Sool ja pipar maitse järgi
- 250 g mozzarellajuustu, hakitud kujul
- 100 g parmesani juustu, peenelt riivitud
- 250 g ricotta juustu (valikuline, vt variatsioonid)
Koostisosade märkmed ja ostunipid
- Pasta lehed: Värsked lasanjelehtedest või kvaliteetsest kuivpastast, nagu Garofalo või Rummo, saadakse parim tekstuur; soovi korral kasutage gluteenivaba pastat(vt valikuid).
- Juust: Parmesan või Grana Padano annab rikkaliku maitse. Ricotta on valikuline, kuid lisab kreemilisust.
- Liha: Veise- ja sealiha (või Itaalia vorsti) kombinatsioon loob sügava maitse. Kergema versiooni saamiseks kasutage ainult veiseliha või isegi kalkunit.
- Tomatikaste: Valige Itaalia passata, püreed või kastmed kõige autentsema maitse saavutamiseks.
- Oliiviõli: Kasutage praadimiseks ja maitsestamiseks kvaliteetset ekstra neitsioliiviõli, näiteks Gustus.
- Värsked ürdid ja maitseained: Katsetage salvei(vt siit) või punase pipra helvestega, et saada lisatunnetust.
Kuidas teha lasanjet (samm-sammult juhised)
- Valmistage liha Ragù (kastme):
- Kuumuta oliiviõli suurel pannil keskmisel kuumusel. Lisage hakitud sibul, porgand ja seller (soffritto), praadige 5-7 minutit, kuni see on pehme. Sega juurde küüslauk ja prae veel 1 minut.
- Lisage hakkliha ja sealiha/vorst, purustades liha lusikaga. Pruunista ühtlaselt, kuni liha ei ole enam roosa (umbes 8 minutit). Vajaduse korral nõrutage liigne rasv.
- Sega sisse tomatipasta ja keeda 2 minutit, et maitse süveneks. Vala juurde tomatipüree või passata, lisa kuivatatud ürdid, maitsesta soola, pipra ja soovi korral tšillihelvestega. Lase keema tõusta.
- Vähendage kuumust, katke osaliselt ja keetke õrnalt 30-45 minutit, aeg-ajalt segades. Lisage lõpus basiilik. Proovige ja reguleerige maitseid. (Vihje: rikkalikuma ragu saamiseks laske tal õrnalt mullida kuni 90 minutit).
- Valmistage bešamellkaste:
- Sulata või kastrulis keskmisel kuumusel. Lisa jahu ja vispelda pidevalt 1-2 minutit, kuni see on kahvatukuldne. (Ära lase tal pruunistuda.)
- Vala järk-järgult sooja piima sisse, vahusta tugevalt, et vältida klompide tekkimist. Jätkake keetmist, kuni kaste muutub paksuks (5-7 minutit).
- Maitsesta muskaatpähklite, soola ja pipraga. Eemaldage tulelt ja pange kõrvale. Kata kilega, et vältida naha tekkimist.
- Keetke makaronilehed (kui vaja):
- Kuivad lasanjelehti keedetakse eelnevalt soolaga maitsestatud keevas vees 2-3 minutit või vastavalt pakendi juhistele, kuni need on justkui painduvad. Värskendage külmas vees ja tupsutage kuivaks. (Jätke see etapp ahjuvalmis või värske pasta puhul vahele.)
- (Minitipp: asetage lehed kõrvuti rätikule, et vältida kleepumist!)
- Koosta lasanje:
- Kuumutage ahju 180 °C (350 °F). Õlitage kergelt suurt ahjukindlat küpsetusvormi (umbes 22×33 cm või 9×13″).
- Määrige põhjale õhuke kiht lihakastet, et vältida kleepumist.
- Laotage makaronilehed kihiti, et katta kaste (veidi kattudes), seejärel jagage üks kolmandik lihakastet makaronile, seejärel üks kolmandik bešamelli, seejärel puistake peale mozzarellat, parmesani ja ricotta’t (kui kasutate).
- Korda kihte (pasta, ragu, béchamel, juustud) veel kaks korda, lõpetades viimase kihiga pastat, veidi béchameli ning mozzarellat ja parmesani.
- (Tähelepanu: Mozzarellat ja parmesani varuge ainult pealt!)
- Küpseta lasanje:
- Kata taldrik lõdvalt fooliumiga (et vältida kleepumist, pane foolium telki) ja küpseta eelsoojendatud ahjus 30 minutit.
- Eemaldage foolium ja küpsetage veel 15-20 minutit, kuni pealmine osa on mulliv, kuldne ja juustune.
- Puhka ja teeni:
- Lase lasanjal enne viilutamist 15-20 minutit puhata. (See on oluline! Kihtide tahenemine ja maitsete sulandumine.)
- Garneeri värske basiilikuga. Serveeri koos krõbeda rohelise salatiga, hea itaalia leivaga ja naudi külaliste tohutuid kiidusõnu.
Pro nõuanded täiusliku lasanje jaoks
- Tasased kihid: Kasutage lusika tagakülge või spaatlit, et tasandada kaste ja betšamell korralikult eristuvate kihtide saamiseks.
- No Soggy Pasta: Laske ragul keeda, kuni see on paks. Ärge koormake kastmega üle ega küpsetage pastalehti liiga vähe.
- Kuldne pealmine osa: viimistlege mozzarella ja parmesani kihiga, mis on vastupandamatu mulliks ja pruunistumiseks avatud.
- Ära jäta puhkust vahele: Lasanje jahtumine enne serveerimist tagab puhtad viilud ja täieliku maitse.
Lasagne variatsioonid ja asendused
- Taimetoitlaslik lasanje: Asendage liha ragu praetud köögiviljade (spinat, suvikõrvitsad, seened, baklažaanid) seguga ja kasutage sügavuse saavutamiseks kvaliteetset tomatikastet.
- Veganlasanje: asendage piimatooted taimse bešameli (sojapiim, oliiviõli, jahu) ja veganjuustudega; kasutage kastme jaoks läätse- või tofu-“liha”.
- Gluteenivaba lasanje: kasutage gluteenivabasid lasanjeplaate või kohandatavaid gluteenivabasid makarone, nagu Garofalo Penne Rigate Gluten Free või Rummo Spaghetti Gluten Free. Vajaduse korral paksendage béchamel maisitärklisega.
- Erinevad lihatooted: Proovige kalkunijahu, kana või lisage Itaalia vorsti. Eriti rikkalikuks muutmiseks lisage ragule pancetta või kuubikuteks lõigatud prosciutto.
- Juustuvahetused: Sügavama maitse saamiseks asendage osa mozzarellast provolone’i, fontina või veidi suitsutatud scamorza’ga.
- Alternatiivsed kastmed: Pesto, valged kastmed või vürtsikas arrabbiata võivad asendada või täiendada tomatiragut loomingulistes versioonides.
Lasanje säilitamine, külmutamine ja soojendamine
- Säilitamine külmikus: Lasanje täielikult jahutada, seejärel katke tihedalt kinni. Hoidke külmikus kuni 4 päeva. Maitse süveneb aja jooksul, mistõttu jäägid on mõnusad!
- Lasanje külmutamine: Koosta (keetmata) lasanje sügavkülma- ja ahjuvabasse anumasse, mähi korralikult kile ja fooliumiga ning külmuta kuni 3 kuud. Küpseta külmutatud kujul, lisades küpsetusaega 15-20 minutit, või sulata kõigepealt üleöö külmikus.
- Taas soojendamine: Lasanje niiskena hoidmiseks katke ülejäägid fooliumiga ja kuumutage 180 °C (350 °F) ahjus 25-30 minutit või kuni kuumaks. Üksikute portsjonite puhul kasutage mikrolaineahju, millele tilgutage vett ja katke, et vältida kuivamist.
Lasagne KKK ja tõrkeotsing
Mis vahe on lasanje ja lasanje vahel?
“Lasagna” on ainsuses (ja ameerika keeles), mis viitab ühele makaronilehele või ühele roale; “lasagne” on mitmuses, mis viitab mitmele makaronilehele ja terviklikule roale. Itaalias on “lasagne” (hääldatakse la-ZAHN-yeh) õige – kuigi ingliskeelsetes riikides kasutatakse mõlemat terminit vaheldumisi.
Kas lasanjet saab ette valmistada?
Absoluutselt! Lasanje on ideaalne ette valmistatav söök. Pane lasanje kokku kuni päev varem, kata ja pane külmikusse. Võite küpsetamata roa ka hilisemaks ajaks külmutada. Andke sellele paar minutit küpsetamist otse külmikust või sügavkülmikust.
Kuidas teha nii, et lasanje ei oleks vesine?
Veenduge, et lihakaste on keenud paksuks ja mitte liiga hapukaks; laske pruunistatud lihast liigne rasv maha. Vältige köögiviljade ülekoormamist niiskusega (praadige need kõigepealt) ja ärge määrige neid liiga palju bešamelliga. Puhkamine pärast küpsetamist võimaldab vedelikel ümber jaotuda ja taheneda.
Kas kodust lasanjet saab külmutada?
Jah, lasanje külmutab suurepäraselt! Külmutage kokku pandud (küpsetamata) või küpsetatud lasanje tihedalt pakituna. Enne küpsetamist või soojendamist sulatage üleöö külmikus (parima tulemuse saavutamiseks). Märgistage kuupäevaga, et söögi valmistamine oleks lihtne.
Millised on klassikalise lasanje taimetoidu- või gluteenivabad alternatiivid?
Taimetoidulasanje puhul kasutage röstitud või praetud köögivilju ja rikkalikku tomati- või bešamellkastet. Gluteenivaba, valige gluteenivaba pasta ja paksendage valge kaste maisitärklise või gluteenivaba jahuseguga.
Milline on parim juust lasanje jaoks?
Klassikaline on segu mozzarellast (sulamise ja venivuse tagamiseks), parmesanist (pähklimaitse tagamiseks) ja ricottast (kreemilisuse tagamiseks). Teised head valikud on provolone, fontina või pecorino, mis annavad lisataset.
Kas te peaksite lasanje nuudlid enne kokkupanekut keetma?
Traditsiooniliste kuivade makaronide puhul keeda neid, kuni need on painduvad, kuid mitte küpsed (al dente), seejärel nõruta ja tupsuta kuivaks. Mõned kaubamärgid pakuvad “ahjuvalmis” lehti, mida võib kasutada toorelt; kontrollige alati pakendit ja lisage veidi rohkem kastet, kui kasutate keetmata pastat.
Kui kaua peab lasanje enne serveerimist puhkama?
Laske küpsetatud lasanjel enne viilutamist 15-20 minutit puhata. See aitab kihtidel taheneda, säilitab struktuuri ja parandab maitset.
Miks mu lasanje lõikamisel laguneb?
Tavaliselt seetõttu, et ei ole piisavalt puhkeaega. Kui teie kastmed on liiga vedelad või kui te lõikate neid kohe ahjust välja, ei hoia kihid kinni. Parima tulemuse saavutamiseks kasutage teravat nuga ja laia spaatlit.
Kas ma võin kasutada lasanjes purgis tomatikastet?
Jah, kvaliteetset purgikastet saab ragu lühendada; lihtsalt keeta see koos praetud aromaatsete toiduainetega ja maitsestada hästi. Proovi Le Conserve della Nonna tomatikastet või Garofalo tomatikastet autentse itaaliapärase maitse saavutamiseks.
Tee see klassikaline lasanje enda omaks
Pole paremat tunnet, kui serveerida kodust lasanjet, mis on kaetud armastuse, traditsioonide ja jõulise maitsega, neile, keda kõige rohkem armastad. Selle autentse itaalia retsepti, abivalmis linkide ja tipptasemel koostisainete ning maitsvate variatsioonide abil olete valmis meisterdama lasanjet mis tahes puhuks. Nautige iga kaunist kihti – ja ärge unustage jääke nautida!